Hrejivý kašmír

3.11.2020
Hrejivý kašmír

Rozhodla som sa Vám bližšie priblížiť jeden z mojich najobľúbenejších prírodných materiálov a to kašmír – cashmere.  Je hrejivý, luxusný a najmä nadčasový. Kúsky z kašmíru sú dlhodobá investícia, keďže pri správnej starostlivosti ich môžete nosiť dlhé roky bez akejkoľvek kvalitatívnej zmeny. Pozor, nie je kašmír ako kašmír. V reťazcoch častokrát nájdete na visačke označenie Casmere a pritom v zložení sa dočítate, že sveter obsahuje 5% kašmíru. Dnes sa budeme baviť o prvotriednej kvalite a 100% kašmíre z Nepálu z www.kasmir.sk.

 

Čo je kašmír?

Je to čisto prírodný, prémiový materiál získavaný sezónnym zberom a vyčesávaním podsady  z kašmírskych kôz. Tie žijú na náhorných plošinách v Číne a Mongolsku, kde teploty klesajú až na -40 °C. Vďaka tejto podsade, ktorá je jemná a hustá sú odolné voči výkyvom teplôt. Na jeden sveter sa spotrebuje v priemere podsada z 3-4 kôz. Viac info TU

Ako vybrať sveter? Koľko vrstiev kašmíru potrebujem?

Keďže kašmír je veľmi hrejivý pri výbere sledujte aj počet vrstiev (tzv. ply) kašmírovej priadze. Tento môj rolák je dvojvrstvový a je veľmi hrejivý. Platí, čím viac vrstiev ply tým vyššia hrejivosť, v ponuke sú aj desať – dvanásť vrstvové hrubé svetre ako napríklad rolák Blanche.  

 

 

Starostlivosť o kašmír

Kašmírové výrobky sú dlhotrvajúce a aby ostali v nepoškodenom stave je dôležité starať sa o ne správnych a najmä šetrným spôsobom. Prať len v rukách a v studenej vode (max. teplota 20°C). Ak náhodou omylom operiete kašmír v teplej vode, nebodaj v práčke, pripravte sa na to, že sa scrvkne na trpasličiu veľkosť a splstnatie. Tiež je nevhodné žehlenie a sušenie v sušičke. Ak dodržíte starostlivosť sveter Vám vydrží a bude slúžiť roky.

_________________________________________________________________

Na fotografiách mám oblečený sveter Jade Premium, farba Tenzin, veľ. M z www.kasmir.sk

5fa1856ba8c75-IMG_7193.JPG5fa1856bb5e64-IMG_7166.JPG5fa1856c0f927-IMG_7165.JPG
Podobné články